• YARIM ALTIN
  1.243,31
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8622
  % 0,31
 • € EURO
  7,6808
  % -0,28
 • £ POUND
  8,5172
  % -0,96
 • ¥ YUAN
  0,9678
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % 0,00
 • BITCOIN
  64463,300
  % 0,20
 • BIST 100
  112.494,62
  % 1,40

Yatirim Yaparken Hedef Belirlemek!

Yatirim Yaparken Hedef Belirlemek!

Yatırım Yaparken Bir Hedefiniz Olmalı
Yatırım yapacağınız zaman bir hedef belirlemeniz sizin yatırımınızın ulaşacağı rakam ya da alınacaklar için önünüzü daha net bir şekilde görmenizi sağlamaktadır. Peki, yatırım yaparken neden bir hedefiniz olmalı? Hedef neden bu kadar önemli?


Bu aslında hangi konu olursa olsun ister yatırım ister hayatınızın diğer alanlarındaki başka bir konu insanın nereye doğru yöneleceğini ve ulaşmayı amaçladığı bir hedefinin başarı için olması şarttır. Hedefe sahip bireyler hedefsiz bireylere göre daha iyi tasarruf, daha iyi birikim ve daha iyi birikim yaparlar.
Yatırım için hedef belirlemenin ilk yararı; yatırımlarımız için odak noktasına sahip olmamızı sağlar. Hedef belirlendikten sonra birikimleri belirlenen hedefe ulaşmak amacıyla yönlendiririz. Örnek verecek olursak yatırımlarınız ile ev almayı düşünüyorsanız, ev hedefi sizin odak noktanız olur ve hem yatırımlarınızı ona göre planlarsınız hem de ev yatırımı adına hedefleriniz için araştırmalar yaparsınız. Bu şekilde aklınızda dağınıklık olmayacak ve asıl hedefe doğru ilerleyeceksiniz.

Plan Yapın


Yatırımlarınızı kısa mı yoksa uzun vadede mi sonuçlandırmak istediğinize karar vermelisiniz. Hangi yatırım yöntemleri sizi kısa veya uzun vadede hedefe ulaştırabilir gibi sorular hedefi belli olan bir plan yapmanızdan geçmektedir. Şartlar değişmediği takdirde plana sadık olarak yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Motivasyon


Bir diğer önemli husus ise motivasyon olarak karşımıza çıkar. Hedefi olanlar olmayanlara göre daha başarılı oluyor. Bunun sebeplerinden biri motivasyondur. Yani hedefe sahip olmak sizi motive eder ve yatırımlarınızı olumlu etkilemektedir.
Yatırım için rakam, ürün ya da tarihi baz alarak kendinize hedef belirleyebilirsiniz. Hedefe yoğunlaşmak sizi motive, planlı ve başarılı yapacaktır.