• YARIM ALTIN
  1.250,72
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8528
  % 0,04
 • € EURO
  7,6767
  % 0,25
 • £ POUND
  8,4918
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  0,9684
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % -0,07
 • BITCOIN
  64455,723
  % 0,36
 • BIST 100
  113.611,89
  % 0,99

Ripple (XRP) Yatirim Araci Nedir?

Ripple (XRP) Yatirim Araci Nedir?

XRP, 2012 senesinde faaliyete katılan bir sanal para birimidir. Bu sanal para biriminde, değer transferleri Ripple Ağı aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ripple Ağı yani bir diğer adı ile RippleNet; Swıft’e alternatif olarak çıkartılmış, düşük maliyetli olarak çalışan, finansal kuruluşlar ve bankalar arasındaki sınırlar ötesi para transferini anlık olarak gerçekleştiren bir ağ olmaktadır. XRP’nin madenciliği yapılamamaktadır ve bu kripto para birimi konsesüs tabanlı olarak çalışan, kayıt defterleri belirli bir şirket tarafından yönetilen bir paradır.
Toplam olarak 100 milyar kadar üretilen XRP miktarının hemen hemen yüzde 40’ı piyasada bulunmaktadır ve burada işlem görmektedir. Ayrıca, düzenli olarak her sene RippleNet tarafından yetkilendirilmiş olan garantörler 1 milyar XRP üretmektedir.
XRP para birimlerinin üzerinde çalışmakta olduğu blockzincirler XRP kayıt defteri olarak adlandırılmaktadır. Ve bu kripto para birimi, diğer kripto paralardan farklı olarak ve tam aksi olarak bir şirket tarafından doğrulanmaktadır. Bu doğrulamayı RippleNet tarafından yetki verilmiş olan güvenirliliği yüksek şirketler yapmaktadır. Oluşturulan bu altyapı sayesinde de para transfer işlemleri 4 saniye gibi oldukça kısa bir süre içinde yapılabilmektedir. Dolayısı ile bu ağda, 1 saniye içinde 1500 işlem onaylanabilmektedir.


Ripple (XRP) Saklama

XRP pek çok yönü ile diğer kripto para birimlerinden oldukça farklıdır ve bu farklılıklar arasında paranın saklanabileceği cüzdanlar da yer almaktadır. XRP haricindeki hemen hemen bütün sanal paralarda cüzdan seçenekleri oldukça fazladır fakat XRP’de cüzdan seçeneklerinde kısıtlılık bulunmaktadır. Masaüstü olarak saklama işleminin yapılabileceği tek cüzdan Toastwallet’tir ve bu programın mobil cihazlar ile uyumlu sürümleri piyasada bulunmaktadır.
XRP saklamak için birden fazla cüzdan sahibi olmak isteyen kişiler, bunun karşılığında 20 XRP ödemek durumundadırlar. Ve güvenli bir XRP saklaması için önerilen; donanım cüzdanlarının kullanılmasıdır.