• YARIM ALTIN
  1.234,69
  % -0,80
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8411
  % 0,36
 • € EURO
  7,7013
  % 0,33
 • £ POUND
  8,5895
  % 0,51
 • ¥ YUAN
  0,9644
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0976
  % -0,07
 • BITCOIN
  62336,211
  % -3,05
 • BIST 100
  109.842,70
  % 0,01

Onaylanan Kredi Nasıl Iptal edilebilir 2020 Yatirim Araçları

Onaylanan Kredi Nasıl Iptal edilebilir 2020 Yatirim Araçları

Onaylanan krediniz için herhangi bir ücret ödemesi yapmadan iptal edebilir bu durum yasal olarak tüketicinin hakkıdır. Onaylanan krediyi iptal etmek gayet kolay bir işlemdir. Bunu için krediyi çekmemiş ve hesabınıza geçirmemiş olma şartıyla onaylanmış kredinin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kredi başvurusunda bulunmuş ve kredinizin onaylandığını öğrenmişseniz, onaylanan krediyi kullanmadan banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak kredinin iptal edilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte onaylanmış ve 1 ay içinde çekilmeyen krediler banka tarafından otomatik bir şekilde iptal edilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu durum için kredinin otomatik olarak hesabınıza geçmemesi gerekiyor. Hesabınıza geçmiş krediyi de masraflarını ödeyerek iptal etme şansınız bulunmaktadır. Bu durum her bankadan bankaya farklılık göstermekte ve bu nedenle ilgili bankaya başvurmanız ve gerekli bilgiyi almanız daha iyi olacaktır.

Onaylanan Kredi Belirtilen Sürede İptal Edilmezse Ne Olur?

Onaylanan kredilerin iptali için tüketicilerin 14 günlük cayma süresi bulunmaktadır. Bu süre içinde cayma hakkını kullanmamış olanlar, sürenin geçirilmesiyle beraber bankanın kredi çıkma sürecinde yaptığı tüm masrafları bankaya ödemekle yükümlüdür. Başvurulan kredi konut kredisi ise, kredi başvurusu yapan kişi, krediyi iptal etme veya erken kapama taleplerinde ceza ödemesi gerekir.

Onaylanan krediden cayma hakkında bilinmesi gerekenler


Tüketicinin onaylanan krediden cayma hakkı, sözleşmenin imzalandığı günden itibaren başlamaktadır.


Kredi başvurusunu yapan kimse, anaparayı, kredinin kullanıldığı tarih itibariyle anaparanın ödendiği tarihe kadar olan süre içinde tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini bankaya göndermesinin ardından 30 gün içinde ödemekle yükümlüdür.

Banka tarafından, onaylanan kredinin iptal edilmesi durumunda kişiden faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenen ücretlerin dışında bir ücret talep edilemez.

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?


Kredi başvurusunu iptal etmek için iki yöntem bulunmaktadır. Yöntemlerden ilki Kredi Kayıt Bürosundan kayıt altına alınan kredi başvurusunu silinmesini beklemektir. Bankanızın kredi kayıt bürosuna aktarıldığı bilgiler anlık olarak sisteme işlenmektedir. Hemen hemen 20 gün içinde sistemden silinecek olan veriler için 20 gün bekleyebilirsiniz. Kredi başvurunuzun silinmesi için ikinci yöntem ise banka şubesine gitmektir. Kredi bölümü çalışanları ile görüşüp başvurunuzun iptal edilmesini sağlayabilirsiniz.