• YARIM ALTIN
  1.242,36
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8391
  % -0,08
 • € EURO
  7,7127
  % -0,04
 • £ POUND
  8,5905
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  0,9645
  % -0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0984
  % 0,09
 • BITCOIN
  64631,429
  % -0,67
 • BIST 100
  110.939,66
  % 1,26

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim? 2020 Yatirim Araçları

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim? 2020 Yatirim Araçları

Bankalar kredi olanağı sunarken gelirinizi yani maaşınızı dikkate almaktadır. Yani gelirinizin ne kadar olduğu son derece önemlidir. Durum böyle olunca da maaşın kaç katı kredi çekilebileceği sorusu akıllara gelmektedir. Kredi başvurusunda bulunurken kredi notunuzdan sonraki sırada gelir bilgisi bulunmaktadır. Yani gelirinize göre çekmek isteyeceğiniz krediyi ödeyeceğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Sigortalı çalışan kişiler, acil nakit ihtiyaçları için bankalara aracılığıyla sağlanan kredilere başvurabilmektedir. Söz konusu durum yasalarla korunduğundan dolayı, maaşınızın sadece yasal olarak belirlenen tutarı kadar kredi kullanabiliyorsunuz.

En Çok Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Krediyi çekmek istediğiniz bankaya kredi başvurusu yaptıktan sonra kredi notunuz, geçmiş işlemleriniz ve geliriniz hesaba katılarak çekebileceğiniz kredi tutarı belirlenmektedir. Mesela, düzenli ödeme yapan, kredi notu yüksek biriyseniz bunun yanında maaşınız düşükse çekebileceğiniz kredi miktarı düşük olacaktır ya da düzensiz ödeme geçmişiniz var buna rağmen yüksek maaşla ciddi krediler alabilirsiniz. Aslında bankaların maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorunuz için kesin bir matematik hesabı veya formülü yoktur. Fakat bankalar, maaşın en fazla %70’i kadar kredi vermektedirler. Genelde bu oran daha da düşük olabilir. Banklardan kredi alanlara bakıldığında bankaların toplam gelirin %40 – 60’ı kadar kredi verdiği görülür.

Asgari Ücretli Kişi Maaşın Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Yüksek maaşla çalışan kişiler için banka kredisi almak genelde sorun olmaz. Fakat düşük ücretle çalışan kişiler için krediye ihtiyaç duyma olasılığı daha çoktur. Bundan dolayı da çekebilecekleri en yüksek rakamı çekmek istemektedirler. Durum böyleyken asgari ücretli çalışanların birçoğu maaşın kaç katı kredi çekildiğini merak etmektedir. Bu durum için asgari ücret üzerinden şöyle bir hesaplama yapalım.

2020 yılı için asgari ücret 2324, 70 TL’dir. Bu rakam ele alındığında ise bankanın size aylık olarak vereceği en yüksek kredi 1627,29 TL olacaktır. İhtiyaç kredilerinde en çok 60 ay vade süresi vardır. Asgari ücretli çalışan biri için en yüksek 97.637,4 TL kredi olanağı sağlanmaktadır. Eğer en yüksek tutarda kredi almak isterseniz, bir süre düzenli ödeme yapmak ve kredi notunuzu yükseltmek mantıklı seçenek olacaktır.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Bankalar maksimum 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi vermektedir. Bazı bankalar ise belirlemiş oldukları kampanyalar ile 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedir. Bunun dışında bazı bankalar ihtiyaç kredilerinin tutarlarını sınırlandırabilmektedir. Örneğin 40.000 TL’nin üstünde kredi vermeyebiliyor, bu durumlar bankadan bankaya değişim göstermektedir