• YARIM ALTIN
  1.250,72
  % 0,60
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8466
  % -0,15
 • € EURO
  7,6670
  % -0,46
 • £ POUND
  8,4679
  % -0,72
 • ¥ YUAN
  0,9687
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,35
 • BITCOIN
  64040,480
  % -0,55
 • BIST 100
  113.611,89
  % 0,99

Litcoin (LTC) Nedir?

Litcoin (LTC) Nedir?

LTC, eski Google çalışanı tarafından piyasaya sürülmüş olan sanal bir paradır. Temel olarak Bitcion ile benzer bir şekilde çalışan LTC, Bitcoin’in block zincirinin bir çatalıdır fakat aralarında ciddi farklar bulunmaktadır. LTC, Bitcoin sisteminde meydana gelen aksaklıkların ardından piyasaya çıkmıştır ve oldukça büyük bir başarı sağlamıştır. Özellikle blok üretimini yaklaşık olarak iki buçuk dakikaya indirmiştir ve bu durum oldukça kısa bir süre içerisinde daha fazla işlem yapılmasına olanak sağlamıştır.
Litecoin yani LTC, diğer sanal paralarda olduğu gibi herhangi bir denetleyicinin denetlemesine tabii olmadan çalışan, merkezi olmayan, açık kodlu bir blockchainde işlem gören ve cüzdanlar arası ödemeyi mümkün kılan bir kripto paradır. Bu para birimi ilk çıktığı zamanlarda başarıyı yakalamıştır. Bu kripto para birimi bir ödeme aracı olarak kullanılabildiği gibi transferlerle de başka cüzdanlara yollanabilmektedir.

LTC’nin Avantajları

Litecoin bir alt coindir piyasa değeri 1 milyar doların üzerindedir. Oldukça düşük maliyetler ile bu sanal para biriminin transferinin yapılması mümkündür ve bu özelliği ile diğer kripto paralardan ayrılmaktadır. LTC sisteminde hızlı block oluşturulabiliyor olması bu kripto paranın göze çarpan ilk avantajıdır. Çünkü bu sayede işlem onaylamalarının da gerçekleşmesi hızlı bir şekilde olmaktadır.
LTC kripto parasının bir diğer avantajı ve kendisini diğer kripto paralardan ayıran özelliği de; algoritmasının farklı olmasıdır. Bu algoritma S-crypt’dir ve Litecoin madenciliğinin işlemlerinin kolay yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Dolayısı ile bu sayede işlem onay süresi düşürmekte ve gönderim hızı da bu durumdan pozitif olarak etkilenmektedir. LTC transferlerinde kişilerin gereksinim duyduğu süre 5 dakika ile 20 dakika arasında değişmektedir.
Litecoin’in saklanması da oldukça kolaydır. Litecoin sahipleri, LTC’lerini kağıt cüzdanlarda, mobil ve masa üstü cüzdanlarda saklayabilmektedirler.