• YARIM ALTIN
  1.232,44
  % -0,98
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8420
  % 0,38
 • € EURO
  7,6980
  % 0,29
 • £ POUND
  8,5818
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  0,9644
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0974
  % -0,30
 • BITCOIN
  62254,256
  % -2,67
 • BIST 100
  109.521,65
  % -0,29

Kripto Paralar : Bitcoin!

Kripto Paralar : Bitcoin!

Kripto Para Bitcoin


Özellikle korona virüs etkileri yüzünden yaşadığımız ekonomik kriz sebebiyle para kazanmanın daha da zorlaştığı bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle sahip olduğumuz parayı da en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Paranızı değerlendirebileceğiniz yatırım aracı olan bitcoin gibi kripto para yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kripto Paralar


Dünya genelinde en çok işlem gören ve en popüler kripto para Bitcoin’dir. Bunun yanı sıra birçok kripto para son yıllarda en çok yatırım için tercih edilen araçlar haline gelmişlerdir. Bitcoin’in arkasında duran herhangi bir devlet veya kurum bulunmamaktadır. Basitçe yalnızca internet ortamı üzerinden büyüyen bu para birimi yükselen değerleriyle son zamanlarda yeni yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Bitcoin, dijital bir üründür yani gerçekte var olmayan aslında bir anlamda sanal para birimidir.

Mantığını anlayabilmek adına; bitcoin işlemi yaptığınızda altın ya da gümüş satın alıyor gibi düşünebilirsiniz kendinizi. Altın ve gümüşe benzer, bir gün tükenecek sonrasında daha fazla üretilmeyecek bir maden gibi tasarlanmıştır. Bitcoin aslında bir ödeme yöntemi olarak ortaya çıkmış olsa da Türkiye’de Bitcoin ile ödeme yapılabilecek yer sayısı epey azdır. Dünyada ise birçok alanda ödeme yöntemi olarak bitcoin kullanılmaktadır.

Bitcoin Nereden Alınır?


Dünyada bu alanda birçok borsa vardır. Bu siteler üzerinden Bitcoin ve Etherium gibi kripto para satışı yapılmaktadır. Yatırım yaparken kullanacağınız firmayı çok iyi araştırarak dikkatli olmanız gerekir. Bitcoin’ in artışı arz, talep ilişkisine bağlı olarak ilerlemektedir. Bazılarına göre geleceğin alternatif para birim aracı olarak görülse de Bitcoin’in yasal olarak tam desteklenmediği unutulmamalıdır. Geleceğin ne getirileceği bilinmez. Belki anlatıldığı gibi dünyayı değiştirecek bir para birimi haline gelebilir. Burada devletlerin vereceği kararları izlemek oldukça önemlidir.