• YARIM ALTIN
  1.250,72
  % 0,60
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8466
  % -0,15
 • € EURO
  7,6670
  % -0,46
 • £ POUND
  8,4679
  % -0,72
 • ¥ YUAN
  0,9687
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,35
 • BITCOIN
  63703,308
  % -0,88
 • BIST 100
  113.611,89
  % 0,99

Kripto Nedir?

Kripto Nedir?

Kripto, son yıllarda adı sıkça duyulan bir kavramdır ve bu kavram ekonomik açıdan para kavramı ile birlikte anılmaktadır. Kripto para; tamamen dijital olan, geçerliliği olan durumlarda alışverişlerde kullanılabilen, takas işlemine tabi olarak harcana bilen şifrelenmiş bir sanal paradır. Burada kripto, paranın somut değil; sanal bir özellik taşımasından dolayı kullanılmaktadır. Kripto para, ortaya çıkmasından itibaren kısa bir süre içerisinde büyük ivme kazanmış ve değeri ciddi rakamlara ulaşmıştır. Bu sebeple, kimi çevrelerce kripto paralar geleceğin para birimi olarak değerlendirilmektedir.
Kripto para birimlerini takas işlemleri doğrultusunda güvenli bir şekilde kullanmak için bir şifreleme yöntemi kullanılmaktadır ve bu şifreleme yöntemine kriptografi denmektedir. Kripto paraların nasıl çalıştığına ve harcandığına dair daha somut bir örnek vermek gerekirse; kredi kartları ve banka kartları bunun için en iyi örnek olacaktır. Çünkü bu kartlar aracılığı ile imkanlar doğrultusunda alışverişler, alımlar ya da gönderimler yapılmakta ve bu işlemlerin neticesinde hesapta değişiklikler yaşanmaktadır. Kripto paralar da benzer bir şekilde faaliyet göstermekte; benzer bir mantıkla çalışmaktadır. Fakat farklı olarak, bu paraların herhangi bir otorite ya da merkez tarafından denetlenmesi söz konusu değildir. Bu durum, dezavantaj taşıması ile birlikte aynı zamanda avantaj sunmaktadır çünkü bu durum sistemi daha güvenli hale getirmektedir.

Kripto Para Üretimi

Kripto para, dağıtık olan bir sistem üzerinden üretilmektedir ve kullanıcı temelli olarak üretim gerçekleşmektedir. Bu paraların belirli bir üretim sınırı bulunmaktadır ve bu sebeple, üretilen kripto paranın miktarında çoğalma oldukça kripto paranın üretilmesi için çözüme kavuşturulması gereken işlemlerin de zorluk derecesi artmaktadır.
Kripto para üretimi işlemine kripto para madenciliği denmektedir ve bu madencilik sayısal, matematiksel problemlerin çözülmesini kapsamaktadır. Dolayısı ile internet erişiminin ve internete bağlanmak için gerekli olan makine ve ekipmanlara sahip olunan her yerde kripto para madenciliği yapılabilmektedir. Ve bunun için kimseden yetki ya da izin alınmasına gerek yoktur.

Kripto Para Güvenli Midir?

Kripto para, gerçek ve somut olarak var olan bir para olmadığından dolayı ve herhangi bir otorite tarafından denetlenmediğinden dolayı güven sorunu oluşturabilmektedir. Paranın sanal olması ve hiçbir denetime tabi tutulmadan piyasaya sunulması, kripto paraların güvenliği hakkında endişelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Fakat bu konu ile ilgili olarak net bir öngörü ve yargıda bulunmak olası değildir. Kripto paralar, aniden oldukça yüksek bir ivme ile değer kazanabileceği gibi aynı zamanda ani bir değer kaybına uğrayabilmektedir. Bu alanda herhangi bir denetleyicinin olmaması dezavantajlı durumlara sebebiyet verebilmektedir.
Kripto para sistemlerinde güvenliğe dair açıklardan bir tanesi; ödemede söz konusu aynı para ile iki kez harcama yapılabilmesi riskidir. Fakat her ne kadar blockcahin sisteminde işlem yapanların bilgilerine asla erişmek mümkün olmasa da yapılan işlemlere dair yapılan işlemlerin görüntülenebilmesi mümkündür. Bu durum, güvenliğe ve iki kez harcama yapmaya dair endişelerin bir kısmını egale etmektedir. Çünkü işlem bilgileri herkesçe görüntülenebilmektedir.
Kripto paralara dair en fazla risklerden bir tanesi; cüzdan adreslerinin hacklenebilir olmasıdır. Çünkü kripto paralarda işlemler onaylandığında geri döndürülememektedir ve olası bir saldırı durumunda yapılan işlem geri alınamamaktadır. Ayrıca, her kullanıcının kimliği; cüzdan adresidir. Bu adrese dair bilgilerin kaybolması durumunda hesaba erişim sağlanamamaktadır.