• YARIM ALTIN
  1.230,41
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8287
  % -0,05
 • € EURO
  7,7427
  % 0,09
 • £ POUND
  8,6311
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  0,9637
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % 0,00
 • BITCOIN
  64373,578
  % 0,44
 • BIST 100
  109.555,95
  % -0,25

Kredi Nedir?

Kredi Nedir?

Kredi, bankaların vermekte olduğu bir hizmettir ve bu hizmetten ticari ve bireysel müşteriler yararlanabilmektedir. Bu bankacılık hizmetinin temelinde; ihtiyaç sahibi olan kişi ya da işletmelere finansal bir destek verilmesi söz konusudur. Günümüzde bu bankacılık hizmetine talep oldukça yoğundur. Bunun nedeni; bireysel müşterilerin konut ya da araba alırken ya da acil ihtiyaç durumlarında nakit ihtiyacına gereksinim duyması ve finansal işletmelerin sermaye ya da yatırım desteğine ihtiyaç duymasıdır. Faaliyette olan her bankalar, mevduat toplamakta ve bunu kredi ihtiyacı olan kişi ya da kurumlara vermektedir.
Kredi; paraya gereksinimi olan kişi ya da kurumlara, belirli bir süreliğine ve önceden belirlenmiş olan vade seçeneği ile verilen paradır. Banka, müşterilerine bu hizmeti sunarken bu hizmet karşılığında bir ücret almaktadır ve bu nedenle faiz oranı uygulamaktadırlar. Kredileri, ihtiyaç sahiplerine nakit olarak verilebildiği gibi aynı zamanda gayri nakdi olarak da verilebilmektedir.
Bir kişinin bankadan kredi alması için sağlaması gereken azami koşullar bulunmaktadır ev bu koşulların başında; kredi sicilinin temiz olması, kredi notunun kredi çekmeye uygun olması ve kredi çekecek olan kişilerin düzenli bir gelire ya da teminat gösterebileceği bir mal varlığına sahip olması gerekmektedir.

Kredi Çeşitleri

Bankaların müşterilerine verdiği bir hizmet olan kredi farklı türlere ayrılmaktadır. Bu hizmetin türlere ayrılmasının nedeni; sağlanacak olan finansman desteğinin içeriğinde; para olarak verilip verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda kredi çeşitleri şunlardır:
Nakit kredi
• Gayri nakdi kredi

Nakit kredi, para ihtiyacı talebi ile bankalara müracaat eden kişilere verilen kredi türüdür. Günümüzde en fazla verilen kredi türü olan nakdi kredi; bankadan alınma amaçlarına göre de farklılaşabilmektedir. Bu kapsamda kişiler, bireysel ihtiyaçlarını giderebilmek, ev ya da araba alabilmek bu finansman desteğine başvurmaktadırlar. Bu kredide, banka kişilere nakit olarak para verir ve bunun karşılığında çekilen meblağ üzerine faiz uygulayarak verdiği kredi üzerinden kazanç elde eder.
Gayri nakdi kredi, para dışında verilmekte olan fakat para yerine geçen teminatlı bir kredi türüdür. Bu kredilerin hedef kitlesi; bireysel değil; ticari müşterilerdir. Akreditif ve teminat mektubu gibi uygulamalarla bankalar, müşterilerini garanti altına alarak onların ayrıcalık sahibi olmasını sağlarlar ve gelişebilecek olumsuz bir durum söz konusu olduğunda; banka sorumlu tutulmaktadır.

Kredi Vade Süreleri

Türü ne olursa olsun kişi ya da kurumlara bankalar tarafından verilen krediler, önceden belirlenmiş olan bir ödeme planı ve vade süresiyle verilmektedir. Buna göre; bir bankadan kredi alan kişi, kredi alırken bu krediyi hangi süre içerisinde geri ödeyeceğini bildirir ve banka da bu süreye göre faiz oranı uygulayarak ve ödeme planı oluşturarak müşterilerinden geri ödeme alır.
Krediler, vade sürelerine göre; kısa vadeli, orta vadeli ev uzun vadeli olarak üç temel kategoriye ayrılmaktadır. Buna göre; kısa vadeli kredilerin süresi bir yıldan kısa, orta vadeli kredilerin süresi 1 yıl ile 5 yıl arasında ve uzun vadeli kredilerin ise süresi; 10 yıldan uzundur