• YARIM ALTIN
  1.244,63
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8344
  % 0,27
 • € EURO
  7,6859
  % 0,13
 • £ POUND
  8,5399
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  0,9635
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,0971
  % -0,57
 • BITCOIN
  61667,740
  % -3,78
 • BIST 100
  109.094,68
  % -0,67

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi başvurusu yaparken kredi almanızı kolaylaştıracak durumlar arasında sigortalı çalışan olmak da vardır. İhtiyaç kredisi çoğu kişinin nakit sıkıntısı yaşadığı dönemlerde veya bir atılım yapmak istediği dönemlerde başvurduğu yöntemlerdendir. Son dönemlerde bankaların birbiriyle olan rekabetinden ve kredi kullanımının teşvikine yönelik kanunlardan dolayı ihtiyaç kredisi kullanmak son derece kolay hale gelmiştir. Yine de bankalar her kredi başvurusunu onaylamaktadır. Bankaların kredi başvurusunu reddetmesinin belli nedenlerinden birisi de kredi için başvuran kişinin çalışma durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi başvurunuzun onaylanabilmesi için minimum 3 ay sigortalılık süreniz bulunmalıdır. Bu da demek oluyor ki sigorta girişiniz en az 3 ay önce başlamış ve hala devam etmesi gerekmektedir. Bankadan bankaya değişen bu süre altı aya kadar da çıkabilmektedir. Sigortalılık süresi işinizdeki kalıcılık yani sabit bir gelir dayanağınız olması anlamına geldiğinden bankalar için önem arz etmektedir. Geliriniz olduğundan borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına geliyor.

Kredi Başvurusunun Onaylanması İçin Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli Midir?


Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için tek kıstas sigortalılık süresi değildir. Sigortalılık süreniz uzun olsa bile eğer gelir tutarınız çekmek istediğiniz tutar için uygun olmadığı takdirde veya kredi notunuz düşükse başvurunuzun kabul edilmeme gibi ihtimali de vardır. Kredi notu, gelir durumu ve sigortalık süresi bir bütün olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Her Bankada Şartlar Aynı mıdır?


Kredi faiz oranlarının farklı olması veya masrafların farklı olması gibi farklılar için bankalar kredi verecekleri kişiyi seçerken farklı kıstaslar uygulamaktadır. Bir banka 3 ay sigortası yatırılmış bir çalışana kredi notu iyi olmasına rağmen kredi vermezken başka bir banka ortalama kredi notuna sahip 2 aylık sigortalı çalışana kredi verebilir. İlk olarak bankalar arasında en uygun krediyi veren bankayı bulduktan sonra başvuru öncesinde kredi başvurusu için gereken şartları öğrenmenizi tavsiye ederiz. Yani kredi notunuzun yüksek olması durumunda 2 ayda sigortanız yatırılmış ise kredi alma olanağınız bulunmaktadır.


Kredi notunuzun düşük ve sigortanızın yeni başlaması durumunda da kredi alabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Kredi notu yüksek kefil bularak da kredi alabilirsiniz.