• YARIM ALTIN
  1.230,41
  % -1,14
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8589
  % 0,63
 • € EURO
  7,7293
  % 0,68
 • £ POUND
  8,6056
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  0,9678
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,0978
  % 0,10
 • BITCOIN
  63831,510
  % -0,60
 • BIST 100
  109.555,95
  % -0,25

Dash Kripto Para Nedir?

Dash Kripto Para Nedir?

Dash kripto para piyasasında bulunan, herhangi bir denetleme kurumu ya da otorite tarafından denetlenmeyen, merkezi bulunmayan bir kripto para birimidir. Digital Cash uzun adı olan Dash’in eski adı; Darkcoin‘dir. Çıkış noktası ise; kullanıcıların gizliliğini sağlamak ve anonim olarak kalmasına aracılık etmektir.

Dash henüz yeni çıktığı zaman kripto paranın ilki olan Bitcoin’den iki yönden farklılık taşıyordu. Bu farklılıklardan ilki; Dash’in Bitcoin’den daha fazla gizliliği temel alması ve ikincisi de Masternode’lardır. Dash’teki Masternode’lar, Duffield tarafından geliştirilmiş olan Bitcoin’e ait node’lardan daha güçlüdür.

Dash Çalışma Sistemi

Dash iki katmanlı olan bir sanal paradır ve bu sayede Bitcoin’e eklenemeyen pek çok özellik Masternode aracılığı ile eklenme şansına sahip olmaktadır. Bu özelliği ile gün geçtikçe ivme kazanarak değer kazananmaya başladı fakat isminin olumsuz etkisini üzerinden atmak için isim değişikliği yolun gitti. Yasa dışı kullanılıyor algısı yarattığı ve bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenilmesinin önüne geçmek için Darkcoin ismi Dash olarak değiştirilmiştir.

Kripto para dünyasının başlangıcı ve ilk örneği olan Bitcoin ile Dash arasındaki temel farklılık; coin madenciliği faaliyetlerinde kullanılmakta olan algoritmalardır. Dash’ta X11 algoritması kullanılmaktadır ve gizliliğin sağlanması için de Conjoin Mixing tercih edilmektedir. Bitcoin’de kullanılan algoritma ise; Proof of Work’tür.

Dash’in çalışma sistemine Masternode’ler aracılığı ile gelen her yeni özellik, merkezsiz bir şekilde protokol düzeyinde gerçekleşebilmektedir. Bu sayede, sanal para türleri arasında yer alan Dash; işlemlerde, para yönetiminde ve bütçede hızlılık sağlamaktadır. Bu yönüyle pek çok avantajı sahiplerine sunmaktadır ve giderek geleceğin parası olma potansiyelini arttırmaktadır. Dash coin, oldukça düşük komisyon ile çalışan ve stabil olan alt yapısıyla hizmet vererek kısa zaman içerisinde bilinirlilik kazanan Binance borsasından satın alınabilmektedir.