• YARIM ALTIN
  1.230,41
  % -1,14
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8578
  % 0,58
 • € EURO
  7,7397
  % 0,81
 • £ POUND
  8,6197
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  0,9675
  % 0,50
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % 0,49
 • BITCOIN
  64049,745
  % 0,00
 • BIST 100
  109.555,95
  % -0,25

Çok Borcum Var Nasıl Kurtulurum (Kesin Çözüm)

Çok Borcum Var Nasıl Kurtulurum (Kesin Çözüm)

Az ya da çok fark etmeksizin borç sahibi olan herkesin hayali tüm ödemeleri sorunsuz bir şekilde hallederek bu borçlardan kurtulmak. Küçük borçlar çok daha kolay kapatılırken büyük borçlardan kurtulmak biraz daha fazla çaba gerektirmekte. Eğer siz de borç sahibiyseniz ve bu sıkıntıdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız aşağıda yer alan öneriler ile kesin çözüme ulaşabilirsiniz.

Bütçe planlaması ile birlikte harcamalarınızı gözden geçirin


Fazla borçların temel sebebi gelirden daha çok giderlerin olması ve her ay üst üste binen bu farkın bir süre sonra oldukça büyük miktarlara ulaşmasıdır. Bunun önüne geçmek için öncelikle gelir ve gider tablonuzu iyi oluşturmanız gerekir. Gereksiz harcamalardan kaçınarak birkaç ay boyunca gelirden ekstra para arttırmak mevcut borçlarınızı hafifletmenize ve kontrolü elinize almanıza yardımcı olacaktır.

Borcunuzu doğru olarak hesaplayın


Eğer birden fazla kişiye ya da kuruma yüklü miktarlarda borcunuz var ise bir süre sonra ödemelerinizi farkında olmadan aksatabilirsiniz. Aklınızdan çıkan borçlar faize binerek ödenmesi daha zor bir şekilde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle bir defter üzerinde borçlu olduğunuz kişinin ismini, ödenecek miktarı ve tarihi not alarak kayıt tutabilirsiniz. Böylece listeyi sık sık kontrol ederek ödemeleri çok daha planlı bir şekilde gerçekleştirebilir, faiz riskinden kurtulmuş olursunuz.

Hangi borcun daha öncelikli olduğunu belirleyin


Birçok yere borcunuz olduğunda ödeme planları biraz karışabilir. Bu noktada hangi borç ödemelerinde esneklik sağlanabileceğini düşünerek ödeme planınızı önceliğe göre oluşturabilirsiniz. Örneğin eğer borcunuz bir arkadaşınıza ise bir müddet isteyebilir, böylece bankalara olan borcunuzu daha önce kapatarak yasal işlemlerden uzak kalabilirsiniz.

Borç ödemelerinizi az ama düzenli bir şekilde yapın


Birçok banka kredi kartı borçları için asgari tutar belirtmektedir. Bu seçenek uzun vadede borçların birikmesine yol açsa da en sıkışık olduğunuz dönemde size rahat bir nefes aldırılabilir. Bunun için yapmanız gereken şey resmi kurumlara olan borçlarınızın yalnızca asgari tutarı olsa da her ay zamanında ödemektir. Böylece borçlarınız faizlendirilmez ve karşınıza daha büyümüş bir şekilde çıkmaz.

Bankaların kolaylık sağlayan seçeneklerini değerlendirin


Bankaların temel amacı sizi zora sokmak değil sizden gerekli ücreti düzenli olarak tahsis edebilmektir. Bu nedenle çoğu banka kredi borçları için kolay yapılandırma seçenekleri sunmakta. Siz de zor günleri atlatana kadar bu avantajlardan yararlanabilir ya da ihtiyaç ve borç birleştirme kredisi gibi sizi rahatlatacak finansal destekleri araştırabilirsiniz.

Borç kapatma tekniklerini araştırın


İnternet üzerinden basit bir arama yaparak birçok borç kapatma tekniği öğrenebilir, işin ehli uzmanlardan destek alabilirsiniz. Zor zamanlarda bu tür hizmetlere para harcamak fuzuli gelse de kısa sürede etkili çözüm sunabilen bu teknikler ile uzun süreli bir rahatlama yaşamanız oldukça mümkün.