• YARIM ALTIN
  1.230,41
  % -1,14
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8630
  % 0,67
 • € EURO
  7,7316
  % 0,71
 • £ POUND
  8,6175
  % 0,82
 • ¥ YUAN
  0,9678
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,0979
  % 0,24
 • BITCOIN
  63580,180
  % -0,66
 • BIST 100
  109.555,95
  % -0,25

Çinde En Çok Hangi Kripto Para Kullanılıyor Belli Oldu

Çinde En Çok Hangi Kripto Para Kullanılıyor Belli Oldu

Piyasa değeriyle dünyanın en büyük beşinci kripto para birimi olan EOS, Çin kripto para meraklılarının kalbini kazandı. Dün, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı Çin Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi (CCID), Küresel Halka Açık Blockchain Teknolojisi Değerlendirme Endeksi’nin (GPBTAI) en son güncellemesini yayınladı. Çalışma, EOS’un küresel piyasa sınırları içinde en iyi kripto para olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca çalışma, EOS’un genellikle bu raporda ilk sırada kalmasını sağlayacak kadar yüksek bir puana sahip olduğu sonucuna varıyor.

EOS, toplam 156,1 puanla tekrar Çin’in listesinde en iyi kripto para oldu

Resmi bir basın bültenine göre, “EOS, toplam 156,1 puanla” Küresel Halka Açık Blockchain Teknolojisi Değerlendirme Endeksi çalışmasının sonuçlarına göre tekrar listesinin başında yer alıyor. Bu EOS  için sadece aylarca yenilgiye uğradığından değil, son birkaç ayın önceki skorlarına göre önemli bir gelişme gösterdiği için dikkate değer bir başarı.

Skoru geliştirmek için kullanılan metodoloji henüz tam olarak açıklanmadı. Ancak, final puanının projelerin teknolojik yönü, günlük yaşamda uygulama potansiyeli ve her gelişmenin sahip olduğu inovasyon seviyesini değerlendiren 3 faktörün toplamının bir sonucu olduğu tahmin ediliyor.

EOS harika ama mükemmel değil!

Sonuçlar önceki aya göre ilginç değişiklikler gösterdi. Lider kripto para birimi Bitcoin on sekizinci sıradayken Ethereum ikinci konumda kalıyor.  Çalışmada konuya yönelik şu ifadeler yer alıyor:

EOS TOPLAMDA 156,1 PUANLA LİSTENİN BAŞINDA YER ALDI. ETHEREUM 136,4 PUANLIK DEĞERLENDİRME ENDEKSİ SONUCUNA GÖRE İKİNCİ SIRADA YER ALDI. İKİ ENDEKS HALA EN TEPEDEKİ LİDER. BU DEĞERLENDİRMEDE GXCHAİN ÜÇÜNCÜ SIRAYA YERLEŞİYOR VE BİTSHARES’İN YERİNİ 117,5 PUANLA DEĞİŞTİRİYOR. BİTSHARE İSE MEVCUT DEĞERLENDİRMEDE SEKİZİNCİ SIRAYI ALDI. KOMODO, ONTOLOGY, NULS, NEBULAS, BİTSHARES, NEO VE STEEM PROJELERİ DÖRDÜNCÜ İLE ONUNCU SIRALAR ARASINDAKİ POZİSYONLARI DOLDURUYOR. BİTCOİN (BTC) DEĞERLENDİRME ENDEKSİ LİSTENİN ORTASINDA KALDI, 96,1 PUANLA ON SEKİZİNCİ SIRADA YER ALDI.

“Hiçbir şey mükemmel değil ve ‘her şeyi’ içine alan bir Blockchain yok.”

Sıralama ayrıca test edilen kripto para birimleri içerisinde en popüler fikir birliği algoritmalarını da değerlendirdi. Elde edilen sonuçlara göre, Delegated of Stake kanıtının kullanımı artıyor gibi görünüyor. Ayrıca Delegated of Stake kanıtı, en iyi 10 Blockchain’den 6’sının kullandığı algoritma.

Çin’in Küresel Halka Açık Blockchain Teknolojisi Değerlendirme Endeksi, genel bir çalışma olmasına rağmen, her alan için bireysel sonuçlar eşit derecede ilginç. Çalışmanın en ilginç sonucu şudur: “Hiçbir şey mükemmel değil ve ‘her şeyi’ içine alan bir Blockchain yok.”

Çin’in raporuna göre, kripto para projelerinin kategorileri

Çin’in Küresel Halka Açık Blockchain Teknolojisi Değerlendirme Endeksi’ne göre kripto para projelerinin kategorileri ve ilk sıralarda yer alan projeler:

 • Çalışmaya göre, teknoloji alanında ilk beşi EOS, BitShare, Steem, GXChain ve Ontology oluşturuyor.
 • Çalışmaya göre, uygulama alanında ilk beşi Ethereum, NEO, Ontology, Nebulas ve Qtum oluşturuyor.
 • Çalışmaya göre, inovasyonda alanında ilk beşi Bitcoin, EOS, Ethereum, Komodo ve Cardano oluşturuyor.

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.