• YARIM ALTIN
  1.243,31
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8604
  % 0,30
 • € EURO
  7,6859
  % -0,23
 • £ POUND
  8,5241
  % -0,89
 • ¥ YUAN
  0,9677
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % 0,05
 • BITCOIN
  64471,313
  % -0,01
 • BIST 100
  112.494,62
  % 1,40

BTC (Bitcoin) Nedir? Ne İşe Yarar

BTC (Bitcoin) Nedir? Ne İşe Yarar

BTC, uçtan uca elektronik bir ödeme sistemi olan Bitcoin’in kısaltmasıdır. Bu sistem, üçüncü kişilerin müdahalelerine karşı korumalıdır ve kripto bir para birimidir. Piyasaya çıkan bu kripto para birimi, birinci nesil blockchain olarak da adlandırılmaktadır ve herhangi bir otorite tarafından düzenlememekte, kontrol edilememektedir.

Bitcoin herhangi bir yasal düzenlemeye ya da takibe tabii değildir ve nedenle her geçen gün değerini arttırmaktadır. Bu durumun, zamanla farklı kripto para birimlerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bitcoin’de tüm işlemler Blockchain olarak adlandırılan bir sistem tarafından organize edilmekte ve listelenmektedir. Yapılan işlemler, birbiri ile bağlantılı olan bloklar şeklinde gruplandırılmakta ve blok zinciri oluşturmaktadır.
Blockchain’de maksimum seviyede üretilebilecek olan Bitcoin sayısı; 21 milyondur. Ayrıca uçtan uca transfer imkanı bulunan BTC’de adresler, kullanıcı olan kişilerin kimlikleri yerine geçmektedir ve adres anahtarlarının kaybolması durumunda hiçbir kullanıcı hak iddia etme hakkına sahip değildir.

Bitcoin, sahiplerine pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajların başında ise bu sistemde iz sürmenin mümkün olmaması gelmektedir. Yani, Bitcoin sisteminde ağa giren işlemler takip edilebilmektedir fakat işlemleri gerçekleştiren kişilerin kimlikleri asla ve asla bilinememektedir, iz sürülebilmesi mümkün değildir. BTC’ye dair bir diğer avantaj ise; yapılan işlemler gibi hesaptaki bakiyenin de hiçbir kişi ya da kurum tarafından bilinememesi ve denetlnememesi gelmektedir. Ayrıca BTC sayesinde cüzdanda taşınması mümkün olmayan oldukça yüklü meblağlara kolaylıkla ulaşulabilmekte; dünyanın her yerinde cüzdan erişimi bulunan noktalardan hesap işlemleri yapılabilmektedir.

Bitcoin’in avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. En büyük dezavantaj ise; bu kripto para sistemi nedeniyle kara para aklama faaliyetlerinin gerçekleştirilebilecek olmasıdır. Bununla birlikte Bitcoin cüzdan adresleri, saldırıya uğrayabilmekte ve hacklenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedir.