• YARIM ALTIN
  1.243,31
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8599
  % 0,29
 • € EURO
  7,6897
  % -0,17
 • £ POUND
  8,5300
  % -0,86
 • ¥ YUAN
  0,9678
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -0,01
 • BITCOIN
  64485,445
  % 0,16
 • BIST 100
  112.494,62
  % 1,40

Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) Amacı?

Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) Amacı?


Mevcut olan sosyal güvenlik sistemimizi tamamlayıcı özellikteki, bireylere emeklilik döneminde ilave gelir sağlayarak yardımcı olmak amacıyla kurulmuş tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir.


Bireysel Emeklilik Hizmeti Kimler Tarafından Sunulur?


Bireysel emeklilik hizmeti, Hazine Müsteşarlığı’nın gözetimindeki emeklilik şirketleri aracılığı ile sunulmaktadır. Söz konusu emeklilik şirketleri için Bireysel Emeklilik Kanunu‘nda çok katı kuruluş ve faaliyet esasları düzenlenmiş olup bunun yanında ayrıntılı denetim mekanizmaları da oluşturulmuştur.
Bireysel Emeklilik Ödemelerine Yapılan Devlet

Katkısı Nedir?


Bu sistem gereği bireysel emeklilik sistemine yapılan katkı payı ödemelerinin %25’ine karşılık gelen tutar, devlet tarafından devlet katkısı hesabına yatırılacaktır.

Bireyler Nasıl Devlet Katkısı Alabilirler?


Katılımcı bireylerin, devlet katkısı alabilmeleri için, bireysel emeklilik hesaplarına katkı payı ödemesi yapmaları gereklidir. Yatırılan katkı payları Emeklilik Gözetim Merkezi’nce her ay takip edilecektir. Katılımcıların ödedikleri miktarın %25’i, kendileri adına ayrı hesaba aktarım gerçekleştirilecektir. Diyelim ki, her ay 200 TL katkı payı ödemesi yapan biri için devlet katkısı hesabına her ay 50 TL aktarılacaktır. Bu şekilde, kişinin birikimi aylık 250 TL’ye yükselmiş olacaktır. Bununla beraber bu 250 TL’lik tutarın da katılımcı bireyin tercihine göre belirlenen fonlarda değerlendirilmesi ile getiri sağlayabileceklerdir.

Katılımcılar Devlet Katkılarına Getiri Elde Edebilecekler Mi?


Devlet katkıları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yatırım araçlarından oluşacak fonlarda değerlendirilerek getiri sağlanabilecektir. Bunun yanında bu fonların gider kesintileri, diğer emeklilik yatırım fonlarına oranla daha düşük olduğundan, katılımcıların elde edilen getiriden en üst düzeyde faydalanması mümkün hale gelecektir.
Katılımcının sistemden herhangi bir şekilde ayrılması, devlet katkısının yanında getirilerinin de hak kazandığı kadarı kendisine ödenebilecektir.