• YARIM ALTIN
  1.242,36
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8385
  % -0,08
 • € EURO
  7,7075
  % -0,11
 • £ POUND
  8,5942
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  0,9654
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0983
  % -0,05
 • BITCOIN
  64810,471
  % 1,04
 • BIST 100
  110.939,66
  % 1,26

2020 Kredi Kartı Borcunu Yapılandırma Bankalar Hangileridir?

2020 Kredi Kartı Borcunu Yapılandırma Bankalar Hangileridir?

Gerek online gerekse günlük alışverişlerde kişilere birçok artı sunan kredi kartları doğru kullanılmadığı takdirde büyük finansal problemlere yol açabilmekte. Her ay yalnızca asgari tutarı ödenen kredi kartlarında zaman zaman taksitler birikebilmekte ve bu da borcun çok yüksek miktarlara ulaşmasına sebep olabilmektedir. Buna benzer sorunlar sebebiyle kredi kartı borcunda ödeme güçlüğü çeken kişilere özel kredi kartı borcu borcunu yapılandıran bazı bankalar bulunaktadır.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2019 itibari ile yaptığı değişikliğe bağlı olarak kredi kartı yapılandırılma vadesi 60 ay olarak belirlendi. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemini için istenen şartlar ise şu şekilde;

 • Kredi kartı borcunun bulunduğu bankaya yapılandırma başvurusunu bizzat yapmak,
 • İlgili bankaya düzenli geliri kanıtlayan belgeleri sunmak,
 • Yüksek bir kredi notuna sahip olmak.

Yukarda belirtilen kriterler ile gerekli prosedürleri sağlayan kişiler kredi kartı borçlarını 5 sene gibi uzun bir vadede ödeyebilme imkânına sahip olmaktadır.

Kredi kartı borcunu yapılandırmak için ne yapılmalıdır?

Sahip olduğu kredi kartının borcunu ödemekte zorluk çeken kişilerin yapılandırma işlemi için ilk olarak ilgili banka ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Her bankanın kendi prensiplerine göre farklı vade seçenekleri bulunmasına ek olarak aynı zamanda kredi kartı borcunu kapatmak için ihtiyaç kredileri de bulunmakta.

Fakat ihtiyaç kredisi seçeneği kredi notunu düşürdüğü için çok fazla tercih edilmemektedir.
Bu sebeple eğer kredi kartınız Ziraat Bankası’na bağlı ise talebinizi Ziraat Bankası’na, Vakıfbank müşterisi iseniz Vakıfbank’a iletmelisiniz. Aynı şekilde ihtiyaç kredisi için de örneğin hesap sahibi olduğunuz banka Garanti Bankası ise ilgili birimlerine müracaat etmeniz ve gerekli belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Kredi kartı borcu yapılandıran bankalar ve faiz oranları nelerdir?

Günümüzde en büyük bankaların başında gelen İş Bankası, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Halk Bankası, Garanti Bankası ve ING gibi bankalara ek olarak farklı bankalar da kredi kartı borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirmektedir.

Birikmiş ve ödenmesinde güçlük çekilen kredi kartı borçları her banka tarafından farklı hesaplar ve şartlar ile yapılandırılmaktadır. Bu yüzden her banka kendine ait bir faiz oranına sahiptir. Türkiye’de önde gelen bankalar üzerinden birkaç örnek vermemiz gerekirse de 20.000 TL kredi kartı borcu üzerinden şu şekilde bir yapılandırma hesabı gerçekleşmekte;

Eğer siz de kredi kartı borcunuzu ödemekte güçlük çekiyor ve bir çözüm yolu arıyor iseniz bağlı olduğunuz bankaya yapılandırma talebinizi ileterek mevcut koşulları öğrenebilirsiniz.